Únava a imunita.
S prichádzajúcou jeseňou sa zvyšuje útočnosť nepriateľských vírusov, plesní a baktérií a naša imunita je tým ohrozená.
Prinášame zopár tipov ako aktívne predchádzať nachladnutiu a únave.
- Správna životospráva
– základ je jednoduchý: dostatok vitamínov a minerálov, menej tukov a alkoholu. Na jeseň menej dostupné čerstvé ovocie a zeleninu môžete doplniť vitamínmi a minerálmi v tabletkách. Strava bohatá na antioxidanty dokáže významne podporiť imunitu organizmu. Telo totiž uvoľňuje voľné radikály, teda molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky. Antioxidanty dokážu tieto voľné radikály zneutralizovať tak, že sú napokon neškodné. Medzi top antioxidanty patria vitamíny A, C, E, betakarotén a zinok. Preto by ste mali obohatiť svoju stravu o pestrofarebnú zeleninu a ovocie, vrátane citrusových plodov. Doprajte si napríklad kiwi, jablká, červené hrozno, kaleráb, cibuľu, špenát, mrkvu. Netreba zabúdať ani na cesnak, ktorý má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.
- Probiotiká
– črevný trakt dobre osídlený baktériami je základom nášho zdravia. Jedným slovom zhrnuté – probiotiká, sú živé mikroorganizmy, ktoré pozitívne ovplyvňujú a udržujú rovnováhu zdravej mikroflóry organizmu, čo sa odráža aj na našej imunite. Ak si dáte záležať, aby ste pravidelne konzumovali kyslomliečne výrobky alebo výživové doplnky s obsahom týchto probiotických kultúr, priaznivo ovplyvníte imunitné schopnosti organizmu a zároveň si tým znížite aj vstrebávanie cholesterolu .
- Pohyb
– kým to pôjde hýbte sa na čerstvom vzduchu. Prijímate tak oveľa viac kyslíka a samotné cvičenie je oveľa účinnejšie.
- Otužovanie
– je jedným z najúčinnejších prostriedkov ako posilniť obranyschopnosť organizmu a zlepšiť si tak imunitu. Vedeli to už naši predkovia a platí to dodnes. Ak máte nepríjemné pocity pri studenej sprche, občas vyskúšajte saunu. Spite pri otvorenom okne a zbytočne sa veľmi neobliekajte. Dobrá rada znie – viac vrstiev ako cibuľa, ktoré podľa počasia vyzliekate alebo obliekate.
- Spánok
– regenerácia organizmu je dôležitou súčasťou budovania imunitného systému, preto naše telo potrebuje dostatok kvalitného spánku. Väčšina odborníkov hovorí o ideále – sedem až deväť hodín neprerušovaného spánku každú noc. Počas neho sa uvoľňujú aktívne bunky, ktoré telu pomáhajú bojovať s infekciami a škodlivými baktériami. Vyhnúť by ste sa mali alkoholu, kofeínu a namáhavému cvičeniu minimálne tri hodiny predtým, než sa na spánok uložíte.