Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou (infekčnou) chorobou. Spôsobujú ju vírusy, sú sprevádzané typickými zmenami na koži.

Pacienta liečime len symptomaticky, t.z., zmierňujeme príznaky ochorenia (svrbenie vyrážok, prípadné zvýšenie teploty a pod.)

Ovčie kiahne sa medzi nechráneným obyvateľstvom šíria veľmi rýchlo, čoho následkom môže byť epidémia.
Ví­rus ovčích kiahní je totožný s vírusom, ktorý u dospelých vyvoláva pásový opar. Predpokladá sa, že páso­vý opar je vlastne druhom ovčích kiahní vyvolaných takzvaným spiacim vírusom, ktorý od detstva prežíva v nervových puzdrách a pri oslabení obranyschopnosti organizmu spôsobí vzbĺknutie novej infekcie.

Prenos ochorenia
Nákazlivosť osoby sa začína začiatkom infekcie a končí cca. 3 týždne neskôr zahojením najneskôr vzniknutých pľuzgierikov. Najdôležitejšou cestou šírenia vírusov ovčích kiahní je kvapôčková infekcia, čo je  šírenie pôvodcov  jemnými kvapôčkami sekrétu dýchacích ciest vzduchom, napr. pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní.
Táto skutočnosť znamená prísne bezpečnostné opatrenia pri izolácii chorých.
Inkubačná doba (bezpríznakové obdobie od infekcie organizmu po prvé klinické prejavy ochorenia) je 14 až 21, priemerne 17 dní.
Ochorenie začína 1 – 2 dni trvajúcimi necharakteristickými ťažkosťami, ako napr. horúčkou, príznakmi ako pri iných bežných vírusových ochoreniach. V tomto štádiu sa objavujú už aj dočasné kožné vyrážky.

Po krátkom klesnutí horúčky dochádza k typickým kožným zmenám. Objavujú sa v tomto poradí: drobné ružové makuly (fľaky v úrovni kože), červené papuly (pupence – pevné kožné vyrážky), vezikuly (pľuzgiere – kožné vyrážky, ktoré sú naplnené tekutinou) obklopené červeným lemom, ktoré sa potom menia na krusty (chrasty). Táto premena trvá 2 – 4 dni. Krusty odpadnú za 7 – 21 dní. Hojenie týchto chrást je spojené so silným svrbením.

Chrasty sa vyhoja bez zanechania jazvy, ak nie sú druhotne infikované. Po prvom výsype nasledujú vo vlnách ďalšie, preto sú na tele súčasne makuly, papuly, vezikuly aj krusty. Kožné zmeny sa najprv objavujú na tvári a vlasoch na hlave, a potom sa rozšíria na celé telo. Končatiny sú postihnuté menej. Na slizniciach najmä v ústach sa môžu objaviť bolestivé afty. Vážny priebeh môže mať toto ochorenie u detí s nedostatočnou funkciou imunitného systému.

Terapia
Keďže antibiotiká sú účinné len proti baktériám ale nie proti vírusom, liečba sa obmedzuje na symptomatické opatrenia, ako napr. pokoj na lôžku, podávanie liekov znižujúcich horúčku, vyvážený prísun tekutín, ako aj kalorická ale ľahko stráviteľná strava. Na zníženie svrbenia sa podávajú antihistaminiká. Pri ťažkom priebehu sa môžu podať antivirotiká, o ich podaní rozhoduje vždy ošetrujúci lekár.